eBay Türkiye pazarından çekiliyor, GittiGidiyor kapanıyor!

eBay Türkiye pazarından çekiliyor, GittiGidiyor kapanıyor!​

eBay Türkiye'den çekiliyor;
Amerikalı ikinci el satış, ve açık artırma platformu olan e-ticaret devi eBay, Gittigidiyor'u kapatarak Türkiye faaliyetlerini sonlandırıyor.
“eBay,'ın yaptığı yazılı açıklamada' Türkiye iştirakı GittiGidiyor’u kapatacağını duyurdu.” Şirket GittiGidiyor’un kapatılmasının ikinci çeyrek veya mali yıl bilançosuna somut etki yaratmasını beklemiyor dedi.
“GittiGidiyor'un kapanışı, Türkiye internet şirketlerinin yakın tarihinde değişen rekabet yapısı ve eBay'in bu rekabete yanıtıyla ilgili bir karar olarak yorumlanıyor.”

GittiGidiyor kapanıyor!
Bugünden itibaren satıcılar GittiGidiyor platformuna yeni ilanlar veremeyecek, oldukları gibi ve 18 Temmuz’dan itibaren'de alıcılar yeni satın alma işlemleri yapamayacak.

GittiGidiyor çalışanı açıklamasına göre, şirket tarafından çalışanlarına öncesinde herhangi bir açıklama yapılmasa da, "Karara şaşırmadık ama bu güzel çalışma ortamını sanırım hepimiz özleyeceğiz" dedi.
eBay, Türkiye pazarından çekilmeye yönelik "zor ama stratejik" kararı, "pazarda süregelen rekabet dinamikleri" nedeniyle verdiğini söylüyor.

GittiGidiyor web sitesinde yaptığı yazılı bilgilendirme mesajı.

GittiGidiyor olarak 21 yıl önce ülkemizi online pazar yeri formatıyla tanıştırdık ve e-ticaretin gelişimine öncülük ettik. İş ortaklarımızla birlikte büyüyüp milyonlarca kişiye internetten güvenli alışveriş hizmeti sağladık. Sektördeki köklü geçmişimizin son 11 yılını küresel e-ticaret liderlerinden eBay'in çatısı altında geçirdik.

Ve bugün veda zamanı...

eBay'in Türkiye'de süregelen rekabet dinamikleri doğrultusunda aldığı kararla, GittiGidiyor olarak faaliyetlerimizi durdurarak platformumuzu kapatacağımızı üzülerek bildiriyoruz.

Bu zor kararın tüm süreçlerinde önceliğimiz her zaman çalışma arkadaşlarımız, satıcılarımız ve alıcılarımız için güvenilir bir süreç yönetimi gerçekleştirmek olacak.

18 Temmuz 2022 tarihine kadar alışverişe açık olacak platformumuz, bugünden (20 Haziran 2022) itibaren yeni ürün listelemeye kapatıldı. Site üzerindeki "Hesabım" bölümü, tüm alıcı ve satıcılarımızın tamamlanmamış işlemleri için 5 Eylül 2022 tarihine kadar açık kalacak. Müşteri hizmetlerimiz ise 30 Eylül 2022 tarihine kadar kullanıcılarımıza destek vermeye devam edecek.

Bu yolculukta bizimle olan tüm paydaşlarımıza, alıcı ve satıcılarımıza bağlılıkları ve GittiGidiyor'a olan katkıları için teşekkür ederiz.GitdiGidiyor Alıcı Soruları​


 • Müşteri hizmetleriyle hangi kanallardan ve hangi tarihe kadar iletişim kurabileceğim?
Her türlü soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüz hizmet vermeye devam edecektir.

 • Bugün itibari ile satıcıya nasıl ulaşacağım?
Satın aldığınız ürün/ürünlerle ilgili 5 Eylül 2022 tarihine kadar satıcınızla "hesabım" bölümü üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Her türlü soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüz hizmet vermeye devam edecektir.

 • Satıcıya ulaşamazsam kiminle irtibata geçeceğim?
Satın aldığınız ürün/ürünlerle ilgili her türlü soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Satıcı ürünümü göndermezse ne olacak?
Satıcı satın aldığınız ürünü göndermezse iptal hakkınızı kullanabilirsiniz. Satış sonrası süreçlerle ilgili tüm soru ve talepleriniz için satıcı ile 5 Eylül 2022 tarihine kadar platformumuz üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 5 Eylül 2022 tarihine kadar tamamlanmamış işlemleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüz hizmet vermeye devam edecektir.

 • Aldığım ürünün iadesini nasıl yaparım?
İptal ve iade işlemlerinizi, 5 Eylül 2022 tarihine kadar "hesabım" bölümü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tüm soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüz hizmet vermeye devam edecektir.


 • Satın aldığım ve henüz kargolanmayan ürünlerimin iptalini nasıl yapabilirim?
Ürün iptal ve iadelerinizi 5 Eylül 2022 tarihine kadar, "hesabım" bölümü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tüm soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüz hizmet vermeye devam edecektir.

 • İptal veya iade ettiğim ürünlerin iadesi ne zaman hesabıma geçecek?
Satın aldığınız ürün/ürünlerin İptal ve iade tutarları, size banka tarafından belirtilen iade süresi kapsamında alışveriş yaptığınız kartınıza yansıyacaktır.

 • Aldığım ürünün iade süresi geçti. Ancak ileride sorun yaşamamak için ürünü iade etmek istiyorum. İade yapabilir miyim?
İade tarihini tamamlanmış ürünün iadesi yapılamamaktadır. Ürünle ilgili bir olumsuzluk yaşarsanız 5 Eylül 2022 tarihine kadar "hesabım" bölümü üzerinden satıcınızla iletişime geçebilir, 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüzü arayabilirsiniz.

 • İade ürünleri hangi kargo firması ile iade edeceğim? Kargo firmaları iadeleri kabul edecek mi?
Tamamlanmamış iade işlemleri için kargo firmalarıyla çalışılmaya devam edilecektir. İade etmek istediğiniz ürünün iade süreçlerini başlatırken, ürün/ürünlerinizi yasal yükümlülük çerçevesinde satıcının anlaşmalı olduğu kargo firmalarıyla göndermenizi rica ederiz.

 • Ürünümü herhangi bir kargo ile iade gönderirsem iade ücretini kim ödeyecek?
Siparişinizi teslim aldıktan sonraki 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak ürünüzü iade edebilirsiniz. Yasal olarak iade işlemlerinde kargo ücreti satıcıya aittir.
Önemli bir hatırlatma; ürün/ürünlerinizi yasal yükümlülük çerçevesinde iade etmek istediğinizde, satıcının ürün sayfasında belirttiği anlaşmalı kargo firmasını kullanmanızı rica ederiz.

 • Sizden almış olduğum ürünler bozulursa kiminle iletişim kuracağım?
Satın aldığınız ürün veya ürünlerle ilgili müşteri hizmetlerine ulaşabilir, ürün sayfasında yer alan "Satıcıya Soru Sor" üzerinden satıcıyla iletişime geçebilirsiniz. Diğer tüm soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüz hizmet vermeye devam edecektir.

 • Ürün garantisiyle ile ilgili kiminle irtibata geçeceğim?
Garanti kapsamındaki ürünlerle ilgili ürünün satıcısı ile irtibata geçebilirsiniz. Hesabım bölümü üzerinden 5 Eylül 2022?ye kadar satıcınıza ulaşabilir, diğer tüm sorularınız için müşteri hizmetleri bölümümüzü arayabilirsiniz.

 • Kişisel bilgilerim sistemden silinecek mi? Kişisel veri güvenliği nasıl sağlanacak?
Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında, verilerin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması durumunda kişisel veriler silinir ve anonim hale getirilir. Kişisel verilerinize erişilemez ve geri getirilemez. 18 Temmuz 2022 tarihinden sonra verilerin kanunen saklanma süresi dolduğunda, tümü GittiGidiyor sisteminden silinecek ve anonimleştirilecektir.

 • Bilgilerimin üçüncü partilere satılmayacağı konusunda garanti verebilecek misiniz?
Bir eBay şirketi olan GittiGidiyor'un sakladığı izinli tüm verilerin gizliliğinin korunması bizim için esastır. eBay'in küresel politikaları gereği hiçbir bilgi ve veri üçüncü kişi veya kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır. Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında tüm veriler kanuni saklama süreleri dolunca silinir ve anonimleştirilir.

 • Yurt dışından satın aldığım ürünlerin son durumu ne olacak?
Yurt dışı alışverişleriniz belirtilen kargo sürelerinde tarafınıza teslim edilecektir. Tamamlanmamış tüm işlemleriniz için 5 Eylül 2022 tarihine kadar "hesabım" bölümünden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Fix Pack paketim devam edecek mi?
Ürününüzle birlikte satın aldığınız Fix Pack hizmetiniz, belirtilen hizmet kapsamı boyunca devam edecektir.

 • Daha önceden tanımlanmış hediye çeklerim ne olacak?
Hediye çeklerinizi belirtilen geçerlilik tarihine kadar kullanabilirsiniz. Tüm çeklerin son kullanma tarihi 17 Temmuz 2022'dir.


GittiGidiyor Satıcı Soruları​ • Henüz kargolamadığım ürünleri göndermek istiyorum. Süreç nasıl devam edecek?
Siparişi verilen ürünlerin kargo gönderimlerini 18 Temmuz 2022 tarihine kadar tamamlamanızı rica ederiz. 17 Temmuz 2022?de alınan siparişler için alıcıyla olan tüm işlemlerinizi 5 Eylül 2022 tarihine kadar açık olacak "hesabım" bölümü üzerinden yapabilirsiniz. Konuyla ilgili her türlü soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Kargoladığım ve alıcıya teslim edilen ürünlerim alıcıya teslim edildikten sonra süreç nasıl işleyecek?
Siparişlerle ilgili tüm işlemlerinizi 5 Eylül 2022 tarihine kadar "hesabım" sayfanız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Konuyla ilgili her türlü soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Son siparişlerimi kargolayacağım. Kargo anlaşmalarım devam ediyor mu?
Kargo şirketleriyle yapılan anlaşmalar devam edecektir. Her türlü soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri ilişkileri bölümümüze ulaşabilirsiniz.

 • Müşteri hizmetlerine hangi tarihe kadar ulaşabilecek?
Her türlü soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Hesabım bölümüne erişim hakkım kalkacak mı?
Hayır. Tamamlanmamış işlemlerinizi, 5 Eylül 2022 tarihine kadar, "hesabım" sayfası üzerinden tamamlayabilirsiniz.
Her türlü soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri ilişkileri bölümümüz destek vermeye devam edecektir.
 • Kişisel bilgilerim/şirketimle ilgili bilgiler sistemden silinecek mi? Farklı amaçlar için kullanılması söz konusu olur mu? Veri güvenliği nasıl sağlanacak?
Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında, verilerin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması durumunda kişisel veriler silinir ve anonim hale getirilir. Kişisel verilerinize erişilemez ve geri getirilemez. 18 Temmuz 2022 tarihinden sonra verilerin kanunen saklanma süresi dolduğunda, tümü GittiGidiyor sisteminden silinecek ve anonimleştirilecektir. eBay küresel politikaları doğrultusunda veri güvenliğinin sağlanması için benimsediğimiz yaklaşımı bundan sonra da devam ettireceğimizi belirtmek isteriz.

 • Sistemde oluşan kayıtlı bilgilerimin hemen silinmesini istiyorum. Hemen yardımcı olur musunuz?
Kişisel Verilerin Koruması Kanunu kapsamında; ilgili politikalarımız ve kanuni saklama süreleri esas alınarak kişisel verileriniz silinecek veya anonim hale getirilecektir.

 • Listelemeler ve satışlar hangi tarihe kadar devam edecek?
GittiGidiyor?da ürün satışları 18 Temmuz 2022 tarihine kadar devam edecektir. 20 Haziran 2022 tarihinden itibaren altın ve ziynet ürünleri ve kargo süresi 7 iş gününü aşan ürünler listelemeye kapatılacaktır. Herhangi bir kategoride ise yeni ürün listelenemeyecektir. Listelemeyle ilgili tüm soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.
 • Listelemelerimi nasıl kapatabilirim?
API üzerinden yapılan toplu listelemelerinizi API üzerinden sonlandırabilirsiniz. Listelemeyle ilgili tüm soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar destek vermeye devam edecektir.

 • Alıcılar benimle iletişime geçmek istediklerinde nasıl destek olacağım?
Sipariş sonrası süreçlerle ilgili gelebilecek her türlü soru ve talepler için müşterilerinizle aranızdaki iletişimi devam ettirmenizi rica ederiz. Gelen siparişlerle ilgili tüm işlemlerinizi 5 Eylül 2022 tarihine kadar "hesabım" bölümü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri ilişkileri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Müşteri hizmetleri bölümüze belirtilen tarihe kadar mevcuttaki iletişim kanallarından ulaşabilecek miyim?
Müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar mevcut kanallardan hizmet vermeye devam edecektir.

 • Kullanmadığım reklam ürünlerimin tutarını iade alabilecek miyim?
Satın aldığınız reklam ürünlerinin tutarı tarafınıza iade edilecektir. Konuyla ilgili taleplerinizi 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüze iletebilirsiniz.

 • Satın aldığım opsiyonel özelliklerde kullanmadığım tutarı iade alabilecek miyim?
Satın aldığınız opsiyonel özellikler hizmetinin kalan tutarı tarafınıza aktarılacaktır. Konuyla ilgili taleplerinizi, 30 Eylül 2022 tarihine kadar, müşteri hizmetleri bölümümüze iletebilirsiniz.

 • Vadesi henüz süresi tamamlanmamış siparişlerimin ödemesini ne zaman alabilirim?
Tamamlanan tüm işlemlerinizin tutarları vadesi geldiğinde hesabınıza aktarılacaktır. Konuyla ilgili tüm soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Çok hızlı mutabakat yapmak istiyorum nasıl destek alabilirim?
Her türlü soru ve taleplerinizle ile ilgili müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Kalan ödeme tutarım ile ilgili nasıl destek alabilirim?
Vadesi gelmiş tüm ödemeleriniz vade gününde bankanıza aktarılacaktır. Ödemelerinizle ilgili tüm soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüz 30 Eylül 2022 tarihine kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 • Kalan ödeme tutarı ile ilgili mutabık kalamadığımızda nasıl bir yol izleyeceğiz?
Her zamanki mutabakat süreçleri kapsamında işlemleriniz devam edecektir. Finans ve muhasebeyle ilgili tüm soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüze 30 Eylül 2022 tarihine kadar ulaşabilirsiniz.

 • Mutabakatlar için finans ekibine ne zamana kadar ulaşabilirim?
Finans ekibimiz mutabakatlar için ağustos ayı sonuna kadar hizmet vermeye devam edecektir. Her türlü soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüze 30 Eylül 2022 tarihine kadar ulaşabilirsiniz.

 • Son sattığım ürünleri iptal etmek istiyorum. Toplu olarak iptal edebilir miyim?
Sipariş aldığınız ürünlerin gönderimini gerçekleştirmenizi rica ederiz. Alıcılarınızla süreci doğru bir şekilde yürütebilmeniz için "hesabım" bölümü 5 Eylül 2022 tarihi gün sonuna kadar açık kalacaktır. Ödemeleriniz vadesi geldiğinde banka hesabınıza aktarılacaktır. İade ve iptallerle ilgili tüm soru ve talepleriniz için 30 Eylül 2022 tarihine kadar müşteri hizmetleri bölümümüz hizmet vermeye devam edecektir.

 • Vadesi gelmemiş ödemelerimden iptal iade tutarı düşülecek mi, tutarın tamamı iade mi edilecek?
İptal ve iade tutarları düşülerek kalan tutar, ödeme vadesi geldiğinde tarafınıza bankanız üzerinden aktarılacaktır. Finans ve muhasebeyle ilgili tüm soru ve talepleriniz için müşteri hizmetleri bölümümüze 30 Eylül 2022 tarihine kadar ulaşabilirsini

GittiGidiyor; Alıcı & Satıcı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 
 • Üzgün
Reactions: Gargamel

HaKaN

Moderator
Platin Üye
23 Ocak 2022
472
1
23
18
Benim de çok severek kullandığım alışveriş sitesiydi üzüldüm :(
 
 • Üzgün
Reactions: Gargamel

Gargamel

Platin Üye
Eyaani - Üyesi
1 Ağu 2022
16
0
1
27
Ankara
Benimde çok sık kullandığım ve alışveriş yaptığım biryerdi üzüldüm :(
 
Parolanızı mı unuttunuz?
veya Kullanarak giriş yapın