Forum Nedir? Forumun Özellikleri Nelerdir?

HaKaN

Moderator
Platin Üye
23 Ocak 2022
472
1
23
18

Forum Nedir? Forumun Özellikleri Nelerdir? ve Ne İşe Yarar?​

Forum nedir?, insanların bir konu üzerine tüm katılımcıların' da bir araya gelmesiyle, ortak veya aksine görüş ve öneriler belirttiği, tartışma sitesidir. Ve o konu hakkında fikirlerin, çevrimiçi olarak yapıldığı tartışma türüne forum denir. Bazen "form" veya "forumlar" ya da "pano" olarak da adlandırılır.

Bir bütün olarak forum, bireysel gönderilerden (bir kullanıcının bir şeyler yazdığı) konuları (konuşmaları veya tartışmaları) barındıran forumları (daha spesifik konu alanları) içeren çeşitli kategorileri bulunduran (geniş konu alanları) içerir.
Forumlar, konular ve bireysel gönderilerden oluşan birkaç veya birçok kategori içerebilir. Bir forum duyuru panosundaki içerik genellikle sitenin yetkilileri veya üyeleri tarafından oluşturulur. Destek, fikir paylaşımı ve çeşitli farklı amaçlar için' de kullanılabilir.

Forumda bir (Başkan) bulunur ve bu başkan forumların yönetimi, forum düzeni hakkında bilgilendirme yapar. Ayrıca "ekip" veya "bölüm sorumlusu" ya da "moderator" adı altında başkanın yardımcıları bulunur.

1659055709956.png

eYaani.com Forum özellikleri nelerdir?​

e-Yaani forum alt yapısı "Xenforo"dur. Forumun bir çok özelliği bulunmakta bunlardan bazıları "Özel Profiller, Üyeler ve Lider Tablosu, Gruplar, Medya, Kaynaklar, Haberler" ve daha fazlası bulunmaktadır.
  • Özel Profiller: Kişisel hareketli avatar, ve özel profil kapak resimler yükleminize olanak sağlar..
  • Keşfet Özelliği: Profil mesajları, haber akışı, ve kullanıcı paylaşımları, son aktiviteleri detaylı bir şekilde göstermesidir.
  • Üyeler: Tüm yeni eski üyeler, toplam mesaj, soru çözümleri, reaksiyon, en çok çevrim içi olanlar, en çok ziyaret edilen profiller, ve son olarak puan sıralaması içerir.
  • Gruplar: Üyeler kendi aralarında gruplar oluşturarak özel paylaşımlar, eğlence, veya bilgi alışverişinde bulunabilir.
  • Medya: Üyeler kendi çektikleri resimleri, veya videoları yükleyip diğer üyeler ile paylaşabilir.
  • Kaynaklar: Tüm üyeler veya yönetici grupların yüklediği (Tema, eklenti, çeşitli kaynakları içeren) download bölümü.
  • Haberler: Faydalı, ögretici bilgiler barındıran özel makale sayfasıdır.
Daha fazla özellikleri keşfetmek için hesabınıza giriş yapın.

Nasıl konu açabilirim?​

Yeni bir konu başlatmak için sayfanın sağ üst kısmında + Yeni Konu aç düğmesini tıklayın veya konu açmak istediğiniz forum bağlantısına giderek (yeni konu aç) butonuna tıklamanız yeterlidir (bunu yapmak için doğru izinlere ihtiyacınız olabilir).

Diğer kullanıcıların konularına nereden bakabilirim?​

Genellikle forum ana sayfasında, her biri için temel istatistikler içeren bir kategori ve forum listesi bulunur, konu ve gönderi sayısı ve hangi üyenin en son mesajı gönderdiği dahil. Bu, en son gönderilerin, fotoğrafların ve paylaşılan diğer öğelerin akışını gösteren bir etkinlik akışıyla değiştirilebilir. Ya da sayfanın üst kısmında "yeni konular" veya "keşfet" linkinden ulaşabilirsin.

Gezinti Çubuğu nedir?​

Her sayfanın üst kısmındaki gezinme çubuğunda gezinmenize yardımcı olacak bağlantılar bulunur. Sol üstteki 'kırıntı' alanı şu anda nerede olduğunuzu gösterir. Sağdaki bir form, hızlı bir şekilde giriş yapmanızı sağlar. Bu, sitenin bir bölümünden diğerine hızlı hareket etmeyi sağlar.

Bir forumun adına tıkladığınızda, içerdiği yeni konular listesine yönlendirilirsiniz. Konu, üyeler veya misafirler arasındaki bir konuşmadır. Her konu tek bir gönderi olarak başlar ve farklı kullanıcılar tarafından yanıtlar ve yorumlar eklendikçe büyür.

Konular birçok farklı şekilde görülebilir. Varsayılan, en son etkinliğin olduğu konunun en üstte olmasıdır. Ancak, örneğin en çok gönderiye sahip veya en çok görüntülenen konunun en üstte olması için bu sıralamayı kolayca değiştirebilirsiniz. Konu listesinin sağ üst köşesindeki "Filtre" yani " gelişmiş seçenekler" menüsüne tıklamanız yeterlidir. Filtre menüsü, mevcut sayfayı sıralamak için ihtiyacınız olan seçenekleri size sağlayacaktır.

1/2/3 Numaralı çok sayfalı görünümler nedir?​

Tek bir sayfaya sığamayacak kadar fazla konu görüntülendiğinde, sayfa numaralarını içeren 'Sayfa' kutusunu görebilirsiniz. Bu, konu listesinin iki veya daha fazla sayfaya bölündüğünü gösterir. Bu öğe listelerini birçok sayfaya bölme yöntemi, topluluk genelinde kullanılır.

Sabit konular nelerdir?​

'Yapışkan' konular, moderator veya yöneticiler tarafından önemli olduğu belirlenen konulardır.

Konu listesinin en üstünde listelenirler ve son zamanlarda herhangi bir gönderileri olmasa bile listenin en üstünde 'takılıp kalırlar'. Amaçları, önemli bilgileri her zaman görünür ve erişilebilir tutmaktır. Bir diğeri ise sponsor konular olarak' da bilinir.

Bir konuyu nasıl okurum?​

Bir konuyu okumak için başlığına tıklayın. Bir konudaki her gönderi, bir üye veya misafir tarafından oluşturulur. Mesajın solunda konuyu oluşturan üye hakkında bazı kısa bilgiler göreceksiniz.

Bir konuyu nasıl cevaplarım?​

Mevcut bir konuya cevap göndermek için, Cevapla veya Cevap Gönder düğmesine tıklayın. Bu buton görünmüyorsa üye girişi yapmamışsınız, cevap verme yetkiniz yok veya konu yeni cevaplara kapatılmış olabilir.

Ayrıca sayfanın altında bir Yanıt kutusu olacaktır. Bu, hızlı bir şekilde bir yanıt da girebileceğiniz yerdir. Herhangi bir yanıttaki Alıntı bağlantısını tıklarsanız, o gönderinin içeriği sizin için Yanıt kutusuna otomatik olarak eklenecektir. Birden fazla gönderide Alıntı yapmak, bu gönderileri tek bir yanıtta çoklu alıntı yapmanıza olanak tanır.

Üyeler hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?​

Belirli bir üye hakkındaki bilgileri görüntülemek için kullanıcı adına tıklayın. Bu sizi genel profil sayfasına götürecektir. Ayrıca sayfanın üst kısmında (Üyeler) menüsüne tıklayıp üyeleri aratabilir veya üyeler hakkında istatistiklere göz atabilirsiniz.

Forumun görünüşünü değiştirebilir miyim?​

Sayfanın sağ üst kısmı kullanıcı adınızın yanında veya sol alt kısmındaki stil değiştiriciyi kullanarak forumun stilini değiştirebilirsiniz. Bu, renk düzenini ve görünümünü değiştiren farklı stiller seçmenize olanak tanır. Bu seçenek görüntülenmezse, forum yeniden şekillendirilemez.

Bu buton görünmüyorsa üye girişi yapmamışsınız veya yetkiniz olmayabilir.