Google ADS Uzmanı Kimdir?

elbeate

Admin
Platin Üye
23 Tem 2022
12
1
3
19
Turkiye

Google Reklamları Uzmanı Kimdir? Ne İşe Yarar? Ne Kadar Para Alıyor?​

Google Reklam uzmanı, işletmenizin dijital pazarlaması kapsamında Google reklam alanlarında rakip analizi, reklam planlaması, reklam kurulumu, performans takibi ve reklamlarınızın raporlanmasını gerçekleştirerek tüm reklam işlemlerini yürüten ve yöneten kişidir.

Google Ads uzmanı, oluşturduğu reklam kampanyalarını periyodik olarak kontrol eder, maliyetin arttığı durumlarda verimlilik kontrolleri yapar, Aralık ayı rekabet durumunu izleyerek optimizasyon çalışmaları yapar. SEM (Arama Motoru Pazarlaması) veya SEA (Arama Motoru Reklamcılığı) uzmanı olarak da adlandırılan Google Ads uzmanı; anahtar kelimeler, maliyet tahminleri rakip analizi gerçekleştirmek ve (dönüşüm oranı) bütçe yönetimi, dönüşüm oranı vardır aynı zamanda doğru kelimeleri seçmek inceleyerek ya da hedef kitleye yönelik reklam kampanyaları oluştururken iş müşteri, hedef kitleyi analiz ederek yeni stratejiler işveren bilgilendirir tarafından düzenli aralıklarla stratejiler, raporlar kampanyaları ve gerçekleştirir performans analizi, bu raporları geliştirmek oluşturur.

Google Ads uzmanı olan kişilerin maaşları genellikle reklam maliyeti komisyonu tarafından belirlenir. Örneğin, ortalama% 10'luk bir komisyon ücreti ile, 50.000 ABD Doları tutarındaki bir reklam bütçesinden elde edebileceğiniz aylık kar 5.000 ABD Doları olacaktır. Serbest çalışan Google Ads danışmanları da ortalama% 15-20 komisyonla çalışır. Bir kurum veya kuruluştaki maaşlı çalışanlar prim almadıkları takdirde 3.500 - 5.000 TL başlangıç ücreti alırlar. Maaşlarda üst sınır yoktur; bütçeye, deneyime ve sorumlu olduğu şirkete bağlı olarak değişir. Maaşlı çalışanların kazançları sektöre göre değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki gibidir;
 • 1 yıldan 3 yıla kadar sertifikalı Google Adwords Uzmanı: 4 Aralık 500 - 7500 TL
 • 3 ila 5 yaş arası sertifikalı Google Adwords Uzmanı: 6 Aralık 500 - 11.000 TL
 • 5-10 yaş arası sertifikalı Google Adwords Uzmanı: 8 Aralık - 1000 - 15.000 TL
Fiyatlar Şirketten Şirkete Değişebilir Sembolik Olarak Rakamlar Verilir!

Google Reklamları Uzmanı Nasıl Olunur?​

Dijital pazarlama alanında önemli bir konuma sahip olan Google Ads uzmanlığı için öncelikle sertifikalı eğitim programlarına katılmanız gerekir. Alınan teorik eğitimlerle Google Ads sertifika sınavlarını geçebilecek bilgi düzeyine ulaşabilirsiniz. Bu sertifikalar iş başvurularında ve serbest çalışanlar için yeni müşteriler bulmada ikna edici bir yere sahiptir.

Eğitimlerde Google Reklamlarının çalışma prensibini teorik olarak öğrenseniz bile ilk gerçek hesap yönetiminde sorun yaşayabilir ve bütçenizde büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Reklam yönetimi özellikle deneysel bir süreç olduğundan, deneme yanılma yoluyla yeni başlayan bir Google Reklamları uzmanı olarak deneyim kazanmanız 2-3 yıl sürebilir. Ancak alanında uzman ve uzun yıllara dayanan deneyime sahip eğitmenler eşliğinde aldığınız uygulamalı eğitimler sayesinde strateji geliştirirken bilinçli bir şekilde deneme yanılma bile yapabilir, sertifikalı olabilir ve Google Ads'de sınavları başarıyla geçebilir, ayrıca uzmanların gerçekte ne yaptığını deneyimleyebilirsiniz. Eğitim ve deneyim kazanmanın yanı sıra, Google Ads uzmanı olmak isteyen kişilerin de Google İş Ortakları bünyesindeki sınavlarda başarılı olmaları gerekir. Değerlendirmelerde geçen puan %80'dir ve 19 dilde sunulan Google Ads sertifika değerlendirmeleri aşağıdaki eğitimleri kapsar:
 1. AdWords Temel Düzeyi
 2. Ara Reklam
 3. Görüntülü Reklamcılık
 4. Mobil Reklamcılık
 5. Video Reklam
 6. Alışveriş Reklamcılığı

Google Reklam Uzmanı Yeterlikleri neler Olmalıdır?​

Google Ads uzmanı olan kişilerin dijital pazarlama, SEO ve SEM gibi konular hakkında bilgi sahibi olmaları faydalı olacaktır. Teknik olarak, iyi bir Google Reklamları uzmanı genellikle aşağıdaki konularda yetkin olmalıdır:

 • Hesabı doğru şekilde kurmak için.
 • Detaylı anahtar kelime araştırması yapmak.
 • Genel, uzun kuyruk, marka aramalarını ayrıntılı olarak düzenleme.
 • Çapraz negatif anahtar kelime araştırması yapmak.
 • Etkili hedefler oluşturmak.
 • Doğru teklif stratejilerini geliştirin.
 • Bütçeyi doğru yönetmek.
 • Optimizasyon süreçlerine hakim olmak.
 • Raporlamaya ve ölçmeye hakim olmak.
 • Roa'ları ölçebilme.
 • Karlılığı artırabilecek ölçümler yaparak dönüşüm oranını artırmak.
 • Google Analytics ile yeniden pazarlama listeleri oluşturarak Google Reklamlarında hedefleme gerçekleştirmek için.